آمارها می گوید مصرف مواد مخدر صنعتی در کشور رو به افزایش است


آمارها می گوید مصرف مواد مخدر صنعتی در کشور رو به افزایش است - تصویر 1

آمارها می گوید مصرف مواد مخدر صنعتی در کشور رو به افزایش است، الگوی مصرف نیز از مخدرهای سنتی به مواد صنعتی در حال تغییر است.

 


خیلی ها فکر می کنند مواد مخدر صنعتی خاصیت اعتیادآور ندارد و مانند یک دارو می توان مصرف آن را هر زمان که لازم بود متوقف کرد، اما خطر مواد مخدر صنعتی کاملا جدی است و برخی از آنها با مصرف فقط یک بار، فرد را به دام اعتیاد می کشاند.


جالب این که تصور عموم این است که مواد مخدر صنعتی بر عکس مخدرهای سنتی، تاثیر کمتری از نظر جسمی، روحی و روانی بر مصرف کنندگان می گذارد، اما دکتر آذرخش مکری روانپزشک و معاون آموزشی مرکز ملی مطالعات اعتیاد معتقد است اثرات مخربی که مصرف مخدرهای صنعتی بر جسم و روان مصرف کنندگان می گذارد به مراتب بیشتر و جبران ناپذیرتر از مخدرهای سنتی است.

 

 


اثرات جسمی، روحی و روانی مصرف مواد مخدر صنعتی بر مصرف کنندگان بیشتر است یا مواد مخدر سنتی؟


مصرف مواد مخدر سنتی چند اثر مهم روی افراد دارد. احساس سرخوشی، آرامش و بی تفاوتی حالاتی است که به مصرف کنندگان دست می دهد، ضمن این که پرخاشگری را هم در آنها کم می کند، همچنین مصرف آنها به کسانی که دردهای بدنی مانند درد مفاصل دارند کمک می کند. افرادی هم که دلشوره، اضطراب و بی قراری دارند نیز برای کنار آمدن با مشکلاتشان به سمت این مواد می روند، بنابراین مواد مخدر سنتی بیشتر حالت آرام بخش و تسکینی دارد.

 


مواد مخدر صنعتی، اما مکانیسم پیچیده تری دارند. انرژی زا هستند و فرد را به پرخاشگری، برون گرایی و تحرک زیاد می کشانند، این افراد معمولا خوابشان کم می شود و برعکس مواد مخدر سنتی که حالت لخت شدن، خواب آلودگی و سستی می دهد مواد مخدر صنعتی فرد را بسیار قبراق، جنگنده، ستیزه جو و پرانرژی می کند، برای همین این افراد خیلی بیشتر نرم های اجتماعی را زیرپا می گذارند، نترس می شوند و می بینیم که مرتکب کاری های خلاف بیشتری می شوند.


این افراد از نظر عاطفی نیز بی تفاوت می شوند، به همین دلیل می توانند براحتی به بستگان، پدر، مادر، فرزند و همسر خود نیز آسیب بزنند.

 


نکته مهم در مواد مخدر صنعتی بار آموزش در آن است، یعنی به طور غریزی افراد نمی توانند از آن لذت ببرند. اگر این مواد را به شیوه صحیح مصرف نکنند حالشان به هم می خورد، بی قرار می شوند، تپش قلب و تهوع می گیرند. در واقع باید آن را از سایر مصرف کنندگان بیاموزند و بر امواجی که مصرف این مواد ایجاد می کند، سوار شوند، بنابراین این افراد دوستانی پیدا می کنند که از آنها نحوه مصرف بهتر را یاد می گیرند؛ آموزش هایی که ممکن است عواقب جبران ناپذیری بر جسم و روان مصرف کنندگان برجا بگذارد.

 

 


عوارض مواد مخدر سنتی ماندگارتر است یا صنعتی ؟

 


قطعا مواد مخدر صنعتی عوارض جسمی، روحی و روانی بیشتر و ماندگارتری روی مصرف کننده برجا می گذارند، چون مکانیسم های بنیادی تری از مغز را دستکاری می کنند، بنابراین می تواند روی شناخت افراد اثر بگذارند.


در مواد مخدر سنتی ممکن است شما وابستگی ببینید، اما شناخت مشکل پیدا نمی کند، افرادی که مواد مخدر سنتی مصرف می کنند دچار جنون و توهم نمی شوند و خیال پردازی نمی کنند، اما مصرف کنندگان مواد مخدر صنعتی دچار جنون و تصورات عجیب می شوند و فکر می کنند با قدرت ها و موجودات خیالی در تماس هستند و سرانجام به مرز جنون می رسند.

 


رفتارهای این افراد دیگر قابل پیش بینی نیست و افکارشان منشأ واقعی ندارد و به اوهام نزدیک است، ضمن این که روی سیستم حافظه و یادگیری هم تاثیر دارد، تمرکز آنها دچار اشکال می شود و زودتر فراموشی پیدا می کند.

 

 


عوارض جسمی مواد مخدر سنتی شدیدتر و خطرناک تر است یا مواد مخدر صنعتی؟

 


قطعا عوارض مواد مخدر صنعتی بیشتر است. این اثرات شامل چند بخش می شود: فشارخون و فشار بر قلب و تنگی عروق در آنها شایع است و این زمینه ساز بیماری های قلبی ـ عروقی و سکته های قلبی و مرگ زودرس است.


مصرف این مواد بر سلامت کل بافت ها هم تاثیر دارد و تحلیل بافت ها در افراد مصرف کننده بسیار زیاد است، به طوری که آنها به بیماران سرطانی شباهت پیدا می کنند، شخص لاغر و تکیده می شود، پروتئین سازی را در بافت خراب کرده و مقاومت و ایمنی بدن را کم می کند.

 


فرد مستعد عفونت های مکرر می شود، زخم هایش خوب نمی شود و در صورت ابتلا به بیماری روند بهبود طولانی خواهد شد، حتی گاهی این بیماری جنبه مهلک پیدا می کند.

 

 


آیا شما هم این گفته را قبول دارید که مصرف کنندگان مواد مخدر صنعتی نسبت به افرادی که مخدرهای سنتی مصرف می کنند، خیلی زودتر از نظر ظاهری افت می کنند و شکسته تر می شوند؟

 


بله، چون مخدرهای صنعتی قدرت بالاتری دارد سیر قهقرایی که روی مصرف کننده برجا می گذارد نیز سریع تر است، به همین دلیل بیشتر دوره فعالیتشان کوتاه است؛ از چند ماه تا چند سال.


در واقع برعکس مواد مخدر سنتی بعید است به ده تا ۱۵ سال بکشد و فرد را خیلی زود از پا می اندازد. افراد مصرف کننده مواد مخدر صنعتی خیلی زود چهره شان تکیده می شود.

 


البته مواد مخدر سنتی هم وابستگی های روانی ایجاد می کند، اما نوع وابستگی شاید ملایم تر باشد، چون شناخت و عاطفه را آنقدرها دستکاری نمی کند و افراد از نظر روانی با مصرف آن آرام می شوند، اما مواد مخدر صنعتی چون شناخت را دستکاری می کند و حس واقعیت پذیری را از آنها می گیرد؛ می تواند افراد را به سمت توهم و خیال پردازی سوق دهد.

 

 


ترک کردن مخدرهای سنتی راحت تر است یا مخدرهای صنعتی؟

 


توجه داشته باشید در مقوله ترک بیش از این که ماده مهم باشد، شرایط اجتماعی اهمیت دارد. در واقع ماده ممکن است به خودی خود قدرت نداشته باشد، بلکه این شرایط اجتماعی است که قدرت ماده را دیکته می کند.


فرد در شرایط سلامت روانی و با داشتن احساس نشاط و شادکامی، مصرف کننده هرکدام از دو گروه مواد مخدر سنتی و صنعتی که باشد، می تواند مصرف را کنار بگذارد. درواقع این موضوع را می توانیم با عفونت های بدن مقایسه کنیم؛ هر چه بدن مقاوم تر باشد براحتی می تواند دوره بیماری را طی کند، اما بدن های رنجور و ضعیف با یک عفونت ساده از پا می افتند.

 

 


مواد مخدر نیز گروه هایی را درگیر می کند که احوال خوبی ندارند و امیدشان به آینده شغلی و خانوادگی نیز رضایت بخش نیست، در نتیجه وقتی مبتلا می شوند براحتی هم زمینگیرشان می کند. جالب این که خیلی ها فکر می کنند اگر ماده را از فرد دور کنیم، اوضاع وی روبه راه می شود، اما وقتی مواد را از وی دور می کنیم، می بینیم که دوباره بعد از چند هفته به سمت آن برمی گردد، چون شرایط روحی و اجتماعی محیط اطراف برای ترک مواد مطلوب نیست.

 

 


مرگ و میر در مصرف کنندگان مواد مخدر سنتی بیشتر دیده می شود یا مواد مخدر صنعتی؟

 


بستگی دارد مرگ به چه علتی باشد، اگر مرگ بر اثر خودکشی، درگیری و قتل باشد در نوع صنعتی بیشتر اتفاق می افتد، اما اگر به دلیل مسمومیت و اوردوز (مصرف بیش از اندازه) باشد، اتفاقا در مصرف کنندگان مواد مخدر سنتی بیشتر دیده می شود.


مصرف اشتباه (چند برابر معمول) باعث ایجاد وقفه تنفسی و مرگ در مصرف کننده مواد مخدر سنتی می شود، اما آسیب های غیرمستقیم مواد مخدر صنعتی بسیار بالاتر است.

 

پوران محمدی

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه