بچه ها برای درست خرج کردن پول چه باید بدانند؟


بچه ها برای درست خرج کردن پول چه باید بدانند؟ - تصویر 1

مسوولیت مالی در زندگی مساله ای است که همه با آن درگیر هستیم. مهم نیست بودجه ماهانه ما چقدر است زیرا هر قدر هم که باشد افراط در خرج کردن آن بسیار آسان است و اگر خانواده بزرگ باشد، خرج کردن این پول به مراتب آسان تر است، اما اگر می خواهیم که فرزندانمان درک و فهم درستی از پول داشته باشند، چه باید بکنیم؟

 


برای اینکه فرزندانمان ارزش پول را درک کنند باید از افراط در پول خرج کردن بکاهیم و سعی کنیم پول را درست و به جا خرج کنیم، زیرا فرزندان ما حین بزرگ شدن، هر حرکتی را که ما انجام می دهیم، می بینند. این بسیار حائز اهمیت است که آنها همه عادات خوب، خصوصا عادات و خصایص مالی مناسب را نظاره گر باشند. در مورد پس انداز و خرج کردن پول و تاثیر آن بر بچه ها، توجه به این نکته ها مفید است:

۱- سنین ۵ تا ۱۰ سال، بهترین فرصت برای آموزش مفهوم پول و دادن درک درست از پول خرج کردن و پس انداز است، زیرا فرزندان در بهترین محدوده سنی برای یادگیری رفتارها قرار دارند و آموزش این موارد، باعث می شود که در آنها نهادینه شود. در محدوده سنی ۵ سال، اگر شما به موقع به فرزندانتان بیاموزید، آنها می توانند شروع به درک مفهوم واقعی پول کنند و پول در نظرشان به صورت یک چیز جادویی و خارق العاده، درنیاید. شما می توانید با توضیح دادن راجع به پول های کم ارزش مثل سکه ها و نشان دادنشان به آنها و لمس کردن سکه ها توسط بچه ها، آنها را با ارزش پول آشنا کنید.

 

 

۲- می توانید از طریق ایجاد بازی و سرگرمی، مثلا پرسیدن این که کدام یک از سکه ها قیمت بیشتری دارد، فرزندتان را به سمت سکه مورد نظر راهنمایی کنید. وقتی که او پاسخ صحیح داد و سکه مورد نظر را از میان بقیه سکه ها نشان داد، بدانید که آموزش هایتان مفید واقع شده است و با گذشت زمان نیز کامل تر و بهتر خواهد شد. وقتی می خواهید به بانک بروید و پول به حسابتان بریزید یا برداشت کنید، فرزندتان را با خود ببرید تا وقتی شما مشغول این کارها هستید، از نزدیک ببیند که در بانک چه اتفاقی می افتد. برای پاسخ دادن به سؤالات آنها وقت کافی بگذارید و با صبر و حوصله جواب دهید. سؤالاتی از قبیل آن خانم در بانک با پول های ما چه کار می کند؟ یا چرا باید پول هایمان را در اینجا بگذاریم؟

 

۳- یکی دیگر از نکات مفید برای آموزش ارزش پول به فرزندتان این است که کارهای کوچک و عادی روزمره از قبیل کمک به پدر و مادر در مرتب کردن اتاق یا جمع آوری لباس ها و غیره را بر عهده او بگذارید و اجازه دهید تا در انجام کارها، هر چند که کوچک باشد به شما کمک کند. وقتی که کارشان تمام شد و کارشان را به درستی انجام دادند، براساس مقدار کاری که انجام داده اند به آنها پول بدهید. ای�� بهترین فرصت است که پس انداز کردن را به فرزندتان بیاموزید. شما می توانید با ریختن سکه ها و پول های کم ارزش در قلک فرزندانتان نیز عادت پس انداز را به آنها آموزش دهید.

 

 

۴- عادات مالی فرزندتان در طول سال های نوجوانی اش، بیشترین اثر را روی او دارد، بنابراین باید تا حد امکان هر چه زودتر و در سنین پایین تر، درست خرج کردن و پس انداز کردن را به فرزندانتان معرفی کنید و آموزش دهید. اگر نوجوانتان کار نیمه وقت دارد یا کارهایی انجام می دهد که به او پول می دهند مثلا در منزل جعبه یا وسایل تزئینی درست می کند و می فروشد، او را مورد تشویق قرار دهید تا راه هوشمندانه ای برای خرج کردن پول هایش بیابد. به او پیشنهاد دهید که یک حساب پس انداز برایش باز کنید تا پول هایش را در آن حساب بگذارد. آنها از استقلال مالی ای که دارند، لذت می برند و احساس بزرگ شدن می کنند، اما مهم تر از این مسائل این است که این استقلال مالی می تواند یک تجربه مثبت و مفید هم برای شما و هم برای فرزندتان باشد.

 

۵- اگر آنها پول هایشان را به سرعت خرج کردند، شما می توانید آنها را راهنمایی کنید و پیشنهاد دهید مقدار پولی را که احتیاج دارند اول هر هفته برداشت کنند و آن را برای رفع نیازهای ضروری و خریدن وسایلی که واقعا به آنها نیاز دارند مثل لباس، کفش و غیره اختصاص دهند. هر کدام از این انتخاب ها به فرزندتان کمک می کند تا به صورت موثرتر و مفیدتری پول هایش را مدیریت کند و کنترل مخارج را یاد بگیرد.

 

 

اگرچه راه های زیادی برای آموزش روش های پول خرج کردن و پس انداز به فرزندانتان وجود دارد و این قضیه بسیار مهم است، اما مهم تر از آن، این است که خود شما نیز به عنوان الگوی فرزندانتان، به این نکات دقت و توجه داشته باشید و در پول خرج کردن افراط نکنید. به یاد داشته باشید که فرزندانتان هر کاری را انجام می دهید، می بینند و همان کارها را در آینده که کمی بزرگ تر شدند، انجام خواهند داد. در خصوص پول خرج کردن نیز آنها شما را الگوی خود قرار می دهند. در این صورت شما یک فرصت عالی و منحصر به فرد در اختیار دارید که یک الگوی موثر در رابطه با مسوولیت مالی برای فرزندانتان باشید. این بسیار با ارزش و گرانبهاست و مثل هدیه ای است که همیشه برای فرزندانتان خواهد ماند.

 

خرید کردن را نباید سرسری در نظر گرفت و در خصوص آن توجه به نکاتی مفید است:

 

۱- اگر همراه فرزندانتان به خرید می روید:

نظر آنها را در مورد اجناسی که می خواهید خرید کنید بپرسید تا توجه آنها به ملاک های خرید مثل کیفیت و قیمت، تولید داخلی بودن، سالم بودن کالا، شماره پروانه، تاریخ تولید و غیره جلب شود.

 

از خریدهای غیرضروری خودداری کنید تا این کار برای بچه ها به عنوان یک عادت در نیاید. سعی کنید خریدتان طوری باشد که بچه ها با الگوبرداری از آن، جذب رنگ و ظاهر و تبلیغات غیرواقعی کالاها نشوند، نه این که هر چه در چشم زیبا آید در سبد خرید قرار داده شود. خرید را متناسب با مقدار پول موجود و نیاز واقعی و با توجه به اولویت های خانواده باید انجام داد.

۲- اگر فرزندانتان را تنهایی به خرید می فرستید:

 

پول به مقدار لازم در اختیار او قرار دهید. یعنی، نه کم تر از مبلغ کالای سفارش شده، تا فرزند شما پس از خرید مقروض و یا احیانا در مقابل مغازه دار و سایر مشتری ها سرافکنده نشود و نه اینکه خیلی بیشتر از حد نیاز، تا به خریدهای غیرضروری وسوسه نشود.

به مغازه ها و فروشندگان، مسیر رفت و آمد و مدت زمان رفت و برگشت او توجه و نظارت داشته باشید.

 

برنامه ریزی داشته باشید تا بچه ها به طور مکرر به خرید نروند. با کمی هماهنگی، خریدها بیشتر به صورت یک جا انجام شود تا از اتلاف وقت آنها پرهیز شود.

در ساعات دیر وقت شب کودکان را برای خرید نفرستید.

 

به آنها یاد بدهید که هر خریدی خوب نیست، مثل خرید شانسی ها و یا مواد محترقه یا برخی از مواد غذایی ظاهرا جذاب که از نظر تغذیه ای مضر هستند مانند یخمک، پفک و غیره.

به آنها آموزش دهید که با شما برای خرید کردن مشورت کنند و برای خرج کردن پول خود برنامه ریزی و دقت داشته باشند.

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه