سهم دولت ها در شادی مردم/ سلامت روانی را نادیده نگیریم


سهم دولت ها در شادی مردم/ سلامت روانی را نادیده نگیریم - تصویر 1

سال هاست گزارش های متعدد و متنوعی در مورد میزان شادی مردم، دلایل آن و راه های گسترش و توسعه این روحیه در کشورهای مختلف منتشر می شود. توجه مراکز تحقیقاتی به این موضوع نشان دهنده اهمیت آن در عصر حاضر است.

 


از وقتی مردم با زندگی ماشینی دست و پنجه نرم می کنند و استرس و ترافیک و... جزء جدایی ناپذیر زندگی ها شده، محققان در تلاش هستند راهی برای برون رفت از این تراژدی زندگی مدرن پیدا کنند و تحقیقات متعدد نشان داده آن سخن قدیمی چندان هم بیراه نبوده و هنوز هم «خنده» بر بسیاری از دردها دواست.


این نکته مشخص می کند مسئولان کشورها هم باید به فکر این موضوع یعنی افزایش میزان شادی مردم باشند. به همین دلیل در یکی از گزارش ها تائید شده بود کشورهای ثروتمند در جهان کم نیستند، اما آنچه برای شادبودن از درآمد مهم تر جلوه می کند، عواملی مانند روابط اجتماعی مستحکم، نبود فساد در جامعه و امکان فعالیت های مفرح و هیجان انگیز فردی است.

 


تعجبی هم ندارد؛ تصور کنید شما در کشوری زندگی می کنید که کاری مناسب دارید، روابط اجتماعی قوی و مستحکمی میان افراد برقرار است و به اندازه کافی فرصت در اختیارتان هست که از لحظات زندگی لذت ببرید. در چنین شرایطی انتظار می رود شما زندگی شادی را تجربه کنید و از شرایط موجود، رضایت کامل داشته باشید.


در مقابل، افرادی را تصور کنید ناچارند در مکانی نامناسب زندگی کنند، غذایی برای خوردن ندارند و به دلیل همین مشکلات، روابط اجتماعی هم چندان معنایی برای آنها ندارد. مسلما این گروه حتی نمی توانند شادبودن را درک کنند و رضایت جایی در زندگی شان ندارد.

 


این مثال های ساده نشان می دهد در قرن بیست و یکم در کنار تلاش و فعالیت های فردی و جمعی، دولت ها نیز نقش مهمی در ایجاد و پایداری شادی های مردم دارند. تلاش برای برقراری روابط مناسب اجتماعی، ایجاد زیرساخت های لازم و... ازجمله مواردی است که مردم به تنهایی نمی توانند در ظهور و پایداری شان نقشی بازی کنند.


در این میان، اما هنوز افرادی هم بر این باور هستند که دولت ها نقش زیادی در شادکردن مردم ندارند. بر اساس این دیدگاه، رفاه و خدمات اجتماعی، درآمد و بیکاری افراد تاثیر چندانی بر وضعیت شان نمی گذارد و هر کس مسئول شادکردن خودش است. در حالی که براساس یک نظرسنجی، ساکنان کشورهایی که دولت بیشتر به فکر برآورده کردن نیازها یشان بوده، شادتر بودند.

 


کسانی که در این نظرسنجی شرکت کردند میزان فردگرایی، روابط خانوادگی و اجتماعی، حضور در فعالیت های خیرخواهانه و نرخ بیکاری را از مهم ترین عواملی می دانستند که در افزایش میزان شادی مردم تاثیرگذار است.

 


● استانداردهای زندگی تغییر کرده است

 


در یک نگاه کلی، با تغییر استانداردهای زندگی، اغلب افراد، فارغ از این که در کدام منطقه جغرافیایی ساکن هستند، شرایط بهتری را تجربه می کنند و در نتیجه شادتر هستند. دستیابی به فرصت های یکسان در پناه توسعه فناوری، امکان دریافت خواسته ها و رفع نیازهای مادی در زمانی کوتاه و... ازجمله عوامل موثر در این زمینه محسوب می شود؛ اما این موضوع همه گیر نبوده و برای همه افراد هم صادق نیست. به عنوان نمونه، طی سال های گذشته، میزان شادی مردم در آمریکا افزایش نیافته است که شاید نبود شغل مناسب و مطمئن، یکی از مهم ترین دلایل آن باشد که همین نکته نشان از نقش جدی دولت ها در شادتر بودن یا نبودن مردم دارد.

 


● سلامت روانی را نادیده نگیریم

 


بی شک در یک جامعه شاد و سالم، افسردگی، اضطراب، افکار بیمارگونه، خودکشی و... اگر نگوییم جایی ندارد، قطعا بسیار نادر است و آمار این مشکلات در چنین کشورهایی به آن حد نیست که بتوان در موردشان بررسی و تحقیق کرد.


به همین دلیل، متخصصان باور دارند که سلامت روانی افراد جامعه، یکی از معیارهای مهم در سنجش میزان شادی و رضایت آنها از زندگی است.

 


بر این اساس، جامعه ای که افراد آن کمتر با مشکلات روحی و روانی دست به گریبان باشند، شادی بیشتری را تجربه خواهند کرد.


با این حال، متأسفانه هنوز هم بسیاری از بیماران برای استفاده از خدمات درمانی به پزشک مراجعه نمی کنند و مشکلات روحی را جدی نمی گیرند. طبق آماری که در این زمینه وجود دارد، تنها یک چهارم کسانی که دچار مشکلات و بیماری های روحی هستند از خدمات درمانی استفاده می کنند که بیشتر این افراد نیز در کشورهای ثروتمند ساکن هستند بنابراین مشکلات این بیماران در کشورهای فقیر افزایش می یابد و همین موضوع به نارضایتی از شرایط زندگی دامن می زند.

 


● باید نگاهمان را تغییر دهیم


رفتار مناسب و نگاه مثبت، یکی از ساده ترین شیوه ها برای شادی بیشتر است که در هر شرایطی می توان از آن کمک گرفت.

 


به همین دلیل، مسوولان آموزش و پرورش در کشورهای پیشرفته تلاش می کنند با آموزش کودکان در دوران خردسالی، آنها را از جرم و بزهکاری دور کنند؛ چراکه آنها بخوبی درک کرده اند افراد کلاهبردار، سارق، قاچاقچی و... همواره ناراحت و افسرده خواهند بود و این موضوع در گرایش مجدد به جرم و بزه نقشی جدی دارد.


کسانی که همراه و در کنار این افراد زندگی می کنند نیز به نوعی قربانی رفتار نابهنجار آنها هستند و در نتیجه نمی توانند چندان که لازم است، شاد و راضی باشند.

 


تغییر نگاه و رفتار نیز تنها به دوران کودکی بازنمی گردد. در کشورهای پیشرفته، با درک نقش رسانه ها و مراکز مردم نهاد، برنامه های گسترده ای برای آموزش این راه ها تدوین و اجرا می شود که در نهایت سود آن هم به مردم و هم به دولت خواهد رسید، چراکه دولت ها در مواجهه با مردم شاد و راضی، مشکلات کمتری برای اجرای برنامه های مختلف خواهند داشت.


● روابط اجتماعی را دریابیم

 


شاید پول عامل مهمی برای شادی بیشتر باشد، اما نباید تنها دلیل شاد بودن افراد باشد. آن طور که نظرسنجی ها و تحقیقات نشان داده است، در این زمینه، روابط اجتماعی و خانوادگی قوی، بسیار مهم تر و موثرتر از کسب درآمد و پول بیشتر عمل می کند.


به همین دلیل در کشورهای مختلف تلاش می شود با تقویت بنیان های خانواده و گسترش روابط میان دوستان و همسالان، افراد را از تنهایی و انزوا به جمع های مثبت سوق دهند.

 


یکی از مشکلات انسان معاصر، غرق شدن در تنهایی های افراطی است و این یکی از گام های نخست نارضایتی از شرایط اجتماعی به شمار می رود. مسئولان اجرایی در کشورهای مختلف، بخوبی درک کرده اند هزینه لازم برای بازگرداندن افرادی که دچار بیماری های روحی هستند یا آنها که گوشه عزلت را به کار و تلاش ترجیح داده اند، بسیار بیشتر از بودجه لازم به منظور فراهم کردن امکاناتی برای شاد زیستن شهروندان است.


ایجاد امکان برای استفاده مناسب از تعطیلات کوتاه و بلند مدت، ساخت فضاهای مناسب و هماهنگ با فرهنگ مردم برای تفریح، شاد بودن و گذراندن اوقات فراغت، فراهم نمودن زمینه مشارکت مردم در برنامه های خرد و کلان محلی و... نمونه ای از راهکارهای برخی کشورهای موفق در ایجاد زیرساخت لازم برای داشتن کشور و مردمی شادتر است.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه