شام دسته جمعی و تاثیر آن بر رشد تحصیلی دانش آموزان


شام دسته جمعی و تاثیر آن بر رشد تحصیلی دانش آموزان - تصویر 1

شاید باور این موضوع کمی دشوار باشد، ولی صرف شام در کنار دیگر اعضای خانواده تاثیر عمیقی بر رشد تحصیلی دانش آموزان دارد. آن طور که متخصصان می گویند عادت مستمر و همیشگی آماده کردن و صرف غذا در خانه، بویژه هنگام شام، موجب ایجاد حس همبستگی کودک با دیگر اعضای خانواده می شود، اما متاسفانه در زندگی های امروزی و به دلیل نوع کار والدین، رستوران ها و هتل ها جایگزین سفره و میزهای شام خانوادگی شده است؛ البته نباید فراموش کنیم گاهی در نظر گرفتن چنین برنامه هایی برای تغییر روحیه افراد خانواده بد نیست، ولی همین شیوه اگر تبدیل به یک عادت دائمی شده و در طول هفته و ماه، بارها تکرار شود، می تواند مشکلاتی برای خانواده و بویژه کودکان ایجاد کند.

 


بررسی های روان شناسی در این زمینه نشان می دهد دانش آموزانی که شام خود را در محیط خانه و در کنار دیگر اعضای خانواده صرف می کنند، معمولاً از نظر تحصیلی موفقیت بیشتری کسب خواهند کرد. این موفقیت ها شامل موارد متعددی می شود که برخی از مهم ترین آنها عبارت است از:


به دست آوردن نمره های درسی بالاتر: در مطالعات انجام شده توسط دانشگاه ایلی نویز روی ۲۰ دختر و پسر هفت تا یازده ساله مشخص شد، کودکانی که چند ساعت از روز را برای صرف شام دسته جمعی همراه سایر اعضای خانواده سپری کرده اند، در مقایسه با کسانی که از این موهبت محروم بودند، نتایج بهتری را در امتحانات مشابه کسب کردند.

 


بهبود یادگیری لغات و مهارت روانخوانی: تحقیقات متخصصان هاروارد نشان می دهد حضور کودک در فضای خانواده و صرف شام همراه با آنها ، تاثیر مثبتی بر سطح یادگیری لغات جدید و مهارت روانخوانی او دارد. در این پژوهش، ۶۵ خانواده مدت ۱۵ سال از نظر ارتباطات میان اعضا بررسی شدند و نتایج حاصل از آن نشان داد کودکانی که در محیط خانواده حداقل یک وعده غذایی را با آرامش صرف کرده اند، به نسبت دیگر کودکان، قابلیت بیشتری برای یادگیری لغات جدید دارند.


بالا رفتن درصد موفقیت های دانشگاهی در آینده: مطالعات مقایسه ای چند ساله ای که روی شرایط تغذیه و الگوی غذایی ۲۰۰۰ نفر از والدین کودکان انجام شد، نتایج شگفت انگیزی به ارمغان آورد؛ طبق این مطالعات، کودکانی که به صورت مستمر و حداقل چند بار در هفته در محیط خانوادگی و به همراه سایر اعضای خانواده مانند اقوام و بستگان مشغول صرف غذا شده اند، موفقیت های دانشگاهی بیشتری کسب کرده اند.

 


کسب نمرات سالانه بهتر: مطالعات دانشگاه کلمب��ا نشان دهنده ارتباط قوی میان نوع و نحوه تغذیه کودکان و کسب معدل های بالاتر بود. این مطالعات نشان داده است نوجوانانی که کمتر از دو بار در هفته در کنار سایر اعضای خانواده غذایشان را می خوردند، نتایج درسی ضعیف تری داشتند.


محیط خانواده و آرامش روانی هنگام صرف غذا در کنار سایر اعضای خانواده، تاثیری عمیق و ژرف بر رفتار و شکل گیری شخصیت کودکان و نوجوانان دارد و به همین دلیل متخصصان به خانواده ها توصیه می کنند در هر شرایطی طوری برنامه ریزی کنند که حداقل یک وعده از غذاهای روزانه را با حضور همه اعضای خانواده صرف نمایند. البته، در این موقعیت بهتر است تلویزیون را هم خاموش کنید و از حضور یکدیگر و گفت وگوهای خانوادگی لذت ببرید.

 


هنگام صرف غذا و زمانی که همراه همسر و سایر فرزندانتان دور میز یا سفره غذا نشسته اید، به کودکانتان بگویید که چقدر برای شما اهمیت دارند و به موارد مثبت زندگی خانوادگی تان اشاره کنید. پس از صرف غذا هم بسرعت سفره را ترک نکنید و چند دقیقه ای را به گفت وگو با عزیزانتان اختصاص دهید. در این فرصت می توانید در مورد برخی از تصمیمات خانوادگی با یکدیگر مشورت کنید و نظر کودکان را نیز جویا شوید. هیچ گاه فراموش نکنید محیط خانواده بهترین و موثرترین محل برای رفع مشکلات کودکان و کمک به بهبود وضع تحصیلی و اجتماعی آنهاست.

 

 

 

   Family.com

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه