طالقان، دهليز رنگ و نور

طالقان، دهليز رنگ و نور

100
طالقان، دهليز رنگ و نور - تصویر 1
كيلومتر، بزرگراه و 40 كيلومتر جاده منشعب از بزرگراه ، شما رو از تهران به دهليزي از رنگ و نور ، مي‌بره. وقتي از كرج به سمت قزوين حركت كني، بعد از آبيك ، مسير زياران و طالقان، مشخص مي‌شه و به محض ورود به اين مسير ، درجه‌ي دماسنج‌تون شمارش معكوس مي‌اندازه، هوايي پاكيزه و فضايي دنج ، دل و جان شما رو شستشو مي‌ده ، و تظاهر رنگ و نور ، شما رو به حيرت وامي‌داره كه چه جوري بيخ گوش تهرانِ آلوده‌ي پُرقيل و قال ، يه همچين جايي هست و ما بي‌خبريم.
منطقه‌ي طالقان مجموعه‌ي گسترده و زيبايي است، متشكل از چهار منطقه بنام‌های شهرک، گلینک، کولج و پرده سر ، که شهرک به عنوان هستهٔ اصلی آن است و شهر طالقان، گاه شهرک هم نامیده می‌شه.
طالقان، دهليز رنگ و نور

از بخش‌هاي مهم اين منطقه مي‌توان از زيدشت . صمغ آباد . سوهان . شهراسر . فشندك . ميناوند . جوستان، نام برد.
وجود سد طالقان كه زيبايي بي نظيري به اين منطقه داده بر روي بستر رودخانه مهم اين منطقه يعني رودخانه طالقان احداث شده. البته اولين طرح هاي مربوط به احداث سد طالقان به دهه‌ي 30 بازميگردد كه متأسفانه به دليل پاره‌اي از مسائل زمين ساختي و نيز مسائل نامعلوم، احداث اين سد به تعويق افتاد تا در سال ۱۳۶۶ ساخت اين سد بارديگر موردتوجه قرارگرفت و مطالعات آن دوباره آغازشد كه گزارش نهايى اين مطالعات همراه با اسناد مناقصه در سال ۱۳۷۱ به سازمان آب منطقه اى تهران تسليم شد.

طالقان، دهليز رنگ و نور

باتوجه به وضعيت خاص زمين شناسى محل سد و حساسيت و اهميت پروژه از سه كارشناس بين المللى سدسازى دعوت شد تا طراحى پى و بدنه سد را موردبررسى قرارداده و نظر خود را اعلام كنند كه اين بررسى در سال ۱۳۷۲ انجام و گزارش آن در ارديبهشت همان سال تحويل مسؤولين شد كه بنابر نظر اين كارشناسان، لازم بود كه كليه اسناد و مدارك فنى طراحى توسط يك مؤسسه معتبر بررسى و بازنگرى شود. درپى اين پيشنهاد، بررسى طرح به انستيتو هيدروپروجكت مسكو واگذارشد. اين مؤسسه نيز محل سد و طراحى را مناسب تشخيص نداد و محور ديگرى را براى ساخت سد پيشنهاد داد.
آبزيان درياچه سد طالقان

طالقان، دهليز رنگ و نور

اين سد بر روي رودخانه طالقان در منطقه دره طالقان در 120 کیلومتری شمال غربی تهران واقع شده است. سد از نوع سنگریزه ای با هسته رسي ميباشد. تاريخ شروع ساختمان آن در سال 1380 و تاريخ خاتمه سال 1385 مي باشد. طول تاج 1111 متر و ارتفاع از پي 109 متر است. همچنين ارتفاع از كف 103 متر است. گنجايش كل مخزن 420 ميليون متر مكعب و گنجايش مفيد مخزن 329 ميليون متر مكعب است.
در کناره سد، مکان بسیار مناسبی برای ایجاد کمپ و ماهیگیری است. از ماهی‌های این دریاچه میتوان به زردپر، قزل آلای رنگین کمان و کپور اشاره نمود. همچنین پل بزرگی بر روی رودخانه طالقان قرار دارد که با استفاده از آن می توان به سوی دیگر رهسپار شد و امکان دست یابی به روستاهای سوهان و کش فراهم می گردد.
آبشارهای طالقان:
ميزان بارندگي نسبتا زياد اين منطقه كوهستاني و چشمه‌ساران فراوان و رودخانه‌هاي فصلي و دائمي آن، منشاء وجود و پيدايش آبشارهاي زيادي است و اين از ديگر جلوه‌ها و زيبايي‌هاي طبيعي طالقان به شمار مي‌رود.
آبشارهاي متعدد فصلي و دائمي در انحناء و سينه كوه‌ها و دامنه ارتفاعات، چشم‌ها را مي‌نوازد. مشهورترين اين آبشارها عبارتند از: آبشار «شلبن» در جنوب روستاي بزج، آبشار «ترنو» در جزينان دربند و آبشار «آسكان» در روستايي به همين نام، آبشار «سفيدآب» در جوار مزرعه و كوهي به همين نام كه در غرب قله شاه‌البرز واقع است. اين آبشارها در فصل زمستان، جلوه خاصي از زيبايي به خود مي‌گيرند و به ‌حدي قنديل‌هاي يخ تشكيل مي‌دهند كه اعجاب بيننده را برمي‌انگيزند.
ماجراي عزيز و نگار
از قصه‌هاي متداول در اين منطقه، افسانه‌ي عاشقانه‌ي عزيز و نگار است كه همچون كوراوغلو در آذربايجان، سينه يه سينه نقل شده است و همچون قصه‌ي اميرارسلان نامدار بعنوان شب‌خواني در مهماني‌ها قرائت مي‌شده.
عزیز و نگار، داستان دو دلداده آردکا��ی (منطقه‌اي در طالقان) است که قدمت آن به چند قرن می‌رسد. به احتمال قریب به یقین، باید داستان عشق عزیز و نگار را آخرین حلقه گمشده دلدادگی عاشقان دانست که بارها در تاریخ ادبیات فارسی شاهد برخی از آنها بوده‌ایم.
عزیز و نگار نیز چون باقی عاشقان، پس از طی مرحله عشق زمینی ـ چناچه عارفان بر آن قائلند - به عشق آسمانی دست می‌یابند و جالب اینکه جز در عزیز و نگار چاپ شرکت نسبی کانون کتاب که در آن عاشق و معشوق به خیر و خوشی به هم می‌رسند و داستان به پایان می‌رسید، در باقی روایت‌ها شاهد غرق شدن آن‌ها در شاهرود یا غیب شدنشان هستیم. در روایت کمالی دزفولی هر دو سنگ می‌شوند.
اکنون و پس از گذشت سال‌ها به رغم چاپ و انتشار داستان‌های گوناگون معاصر، همچنان داستان عزیز و نگار ارزش خود را حفظ کرده‌است و پیرمردان و پیرزنان روستایی در زمان‌های مختلف و به مناسبت‌های گوناگون، به زمزمه اشعار این داستان می‌پردازند.
مشاهير طالقان
آيت الله حاج سيد محمود علايي طالقاني اولين امام جمعه پس از انقلاب
شهید سرلشکر ولی اله فلاحی جانشین رئیس ستاد مشترک ارتش
درویش عبدالمجید طالقانی از روستاي مهران ابداع کننده خط نستعلیق
درویش خان (غلامحسین درویش) فرزند حاجی بشیر از روستاي زیدشت از اساتید موسیقی اواخر دوره قاجار
دکتر حشمت طالقاني از روستاي شهراسر همرزم شهید میرزا کوچک خان جنگلی
برادران امیدوار (عیسی و عبد اله)نخستین جهانگردان ایرانی
جلال آل احمد از روستاي اورازان و نویسنده معاصر
‌عنایت بخشی متولد ۱۳۲۴ و هنرمند معاصر سینما و تلویزیون
غلامحسین امیر خانی از روستاي آرتون رئیس انجمن خوشنویسان (معاصر)
دکتر احمد احمدیان فرزند مشهدی علی میرزا از روستاي کرود، قاضی و مستشار دیوانعالی کشور و وزیر دادگستری کابینه مهندس بازرگان
ابو الحسن معینی از روستاي حصیران و استاندار لرستان در رژیم پهلوی
آیت اله العظمی شیخ مرتضی طالقانی از روستاي دیزان از علمای بنام حوزه علمیه نجف اشرف در نیمه اول قرن چهاردهم هجری قمری
حبیب الله برنگی فرزند آقا رضا از روستاي کرود، شاعر، نویسنده و تاریخ نگار طالقان
آیت اله شیخ مسیح پارسا از روستاي اوانک از علما و شعرای معروف طالقان متوفی ۱۳۱۹ ه.ق
شیخ عزیزالله فرید بزجی از روستاي بزج و رئیس دفتر و منشی مرحوم دکتر حشمت
مهندس خلیل طالقانی فرزند میرزا علی اصغر از روستاي اوانک وزیر کشاورزی کابینه دکتر علی امینی
آیت اله میرزا مسیح کرودی طالقانی فرزند مرحوم قاسم از روستاي کرود از علمای معروف دوره مظفر الدین شاه قاجار و امام جماعت مدرسه سپهسالار
میرزامحمدعلی مکلای طالقانی از روستاي نویزک مرثیه سرا و عالم قرن ۱۳ ه.ق
امیر الادباء
سعیدخان رفیعی بزجی
صاحب ابن عباد از روستاي تکیه ناوه وزیر فخر الدوله و مجد الدوله دیلمی
ملا نظر علی از روستاي سوهان از علمای بنام اوایل قرن ۱۴ هجری قمری
پروفسور یحیی پویا فرزند حاجی ملا باشی از روستاي اوانک استاد کرسی خون شناسی دانشگاه تهران
آیت اله سید ابوالحسن رفیعی طالقانی از روستاي اورازان امام جماعت مسجد جامع تهران در اوایل قرن ۱۴ ه.ق
محمد بن ابراهیم بن اسحق طالقانی از راویان حدیث و علمای ثقه قرن سوم ه.ق
جمال الدین معروف به پیر از روستاي وشته از عرفای قرن ۵و۶ هجری
ابو نصر احمد بن ابراهیم طالقانی از شعرای بنام دوران آلب ارسلان و ملکشاه سلجوقی
ملا نعیما از روستاي کرکبود عالم و کتابدار کتابخانه سلطنتی شاه سلطان حسین صفوی
شیخ مرتضی تمیمی فرزند کربلایی قلی از روستاي اوانک مجتهد قرن ۱۴ ه.ق
شیخ آقا هرنجی طالقانی از روستاي هرنج عارف و مجتهد اواخر قرن ۱۳ و اوایل قرن ۱۴ ه.ق
میر ابو الفضل عنقای طالقانی از روستاي کرکبود شاعر وعارف معاصر
درویش مختار علیایی طالقانی فرزند محرمعلی از روستاي کوئین از دراویش قرن ۱۴ ه.ق طالقان
ملا عبد الغنی شریعتمداری از روستاي حشان از روحانیون برجسته طالقان در قرن ۱۳ ه.ق
حاج میرزا ابراهیم بوذری فرزند میرزا علی اصغر از روستاي کرود خوشنویس و استاد انجمن خوشنویسان معاصر
طالقان، دهليز رنگ و نور

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه