فالگیری یا پولگیری؟


فالگیری یا پولگیری؟ - تصویر 1

محمد جعفری پیش بینی زمان مرگ، باز کردن بخت دختران، جن گیری، افزایش مهر و محبت و... اینها فقط نمونه هایی از ترفندهای افراد متقلبی است که نام فالگیر، رمال، جن گیر و... را برای خود انتخاب کرده اند...

 


آنها معتقدند هر چه حرف های عجیب تری بزنند و وعده کارهای غریب تر را بدهند، طعمه شان زودتر فریب می خورد و آسان تر می توانند او را سرکسیه کنند. هر چند این شگردها تازگی ندارد، اما هر روز افراد زیادی در دام آنها گرفتار می شوند و پول و گاهی حتی زندگی شان را از دست می دهند.

 


● پیش بینی زمان مرگ

 


یکی از این نمونه های عجیب، پرونده مرد شیادی است که با ادعای پیش بینی زمان مرگ زنی ثروتمند توانست از او یک میلیارد تومان کلاهبرداری کند. زن ثروتمند ابتدا برای بیماری اش سراغ او رفته بود، اما مرد شیاد با انجام کارهای عجیب و غریب توانست خیلی زود اعتماد او را به خود جلب کند. زن ثروتمند در این باره گفت: «حدود ۲ سال قبل وقتی برای درمان یک بیماری ساده به پزشک مراجعه کردم، علایم مشکوکی از بیماری سرطان در من مشاهده شد. مدتی کارم شده بود مراجعه به پزشک های مختلف تا اینکه آنها آب پاکی را روی دستم ریختند و گفتند من سرطان دارم. وقتی پزشکان نتوانستند بیماری ام را درمان کنند، به پیشنهاد یکی از همسایه هایم به مصرف داروهای گیاهی رو آوردم. شخصی به نام «رحمت» ادعا می کرد در درمان بیماران با گیاهان دارویی تبحر خاصی دارد. یک مرتبه که رحمت به خانه ام آمده بود به طور ناگهانی شروع به انجام کارهای عجیب و غریب کرد. او که ذکرهایی می گفت و حرکات مرموزی انجام می داد، گفت باید من را از موضوع مهمی مطلع کند. او گفت در خواب دیده که شخصی به او گفته من به زودی خواهم مرد و تا آن زمان باید تمام اموالم را وقف کنم و هنگام مردن هیچ دارایی نداشته باشم. او حتی روز و ساعت دقیق مرگم را اعلام کرد و گفت روز بیست و چهارم مرداد ماه رأس ساعت ۲ بعدازظهر از دنیا خواهم رفت. او تاکید کرد هیچ کس نباید از تاریخ مرگ من مطلع شود. من هم که به رحمت و گفته هایش اعتماد کامل داشتم، حرف هایش را قبول کردم و همه دارایی ام را (که شامل ۱۰ باب مغازه در پاساژی حوالی میدان ونک، آپارتمانی ۳۰۰ متری واقع در تهرانپارس و یک دستگاه پژو پرشیا بود) به نامش زدم و از همه اقوام و دوستانم خداحافظی کردم. وصیت نامه ام را نیز نوشتم، اما در روز ۲۴ مرداد هیچ اتفاقی برایم نیفتاد. آن زمان بود که فهمیدم سرم کلاه رفته است.

 


● باز کردن بخت دختران

 


معمولا یکی از مشتریان پر و پا قرص فالگریان و رمالان، دختران دم بخت هستند. آن دسته از دخترانی که از همه راه های عادی برای ازدواج مأیوس شده اند، معمولا سری هم به دخمه برخی رمالان می زنند تا این راه را هم برای ازدواج امتحان کنند. راهی که معمولا برای آنها پرخطر است و در خوش بینانه ترین حالت باعث می شود چند هزار تومان از آنها کلاهبرداری شود.


یکی از این دختران دم بخت فردی به نام «شیوا» بود که فریب زنی را خورده بود که ادعا می کرد می تواند بختش را باز کند. او در این باره گفت: «سنم بالا رفته و مساله نداشتن خواستگار مناسب خانواده ام را به شدت درگیر کرده بود تا اینکه روزی یکی از همسایه ها که می دید مادرم به شدت نگران ازدواج من است، زن دعانویسی را معرفی کرد و گفت او بختم را باز کند. ما هم چند روز بعد سراغ زن رمال رفتیم. او که خانه عجیب و غریبی داشت، به من گفت دشمنانم بخت مرا بسته اند، اما او با نیروهای غیبی در تماس است و برای آنکه برایم دعای بخت گشایی بنویسد، باید ۳۵۰ هزار تومان بدهم. من هم با زحمت این پول را برای بخت گشایی تهیه کردم و چند دست نوشته از او گرفتم، اما حالا ۶ ماه از این ماجرا می گذرد و هنوز هیچ خواستگاری ندارم.»

 

 

 


● جن گیری

 


جن گیر ها و رمال ها معمولا افراد غریبه ای هستند که بعد از فریب دادن طعمه شان به یکباره ناپدید می شوند؛ اما گاهی در بین خودی ها هم چنین افرادی پیدا می شوند. مصداق آن عروس شارلاتانی است که چندی قبل توانست با ادعای ارتباط با اجنه مادرشوهرش را اغفال کند و منزل ۴۰۰ میلیونی وی را از چنگش بیرون بکشد. این زن بعد از آنکه فهمید فریب عروسش را خورده از او شکایت کرد و پایش را به دادسرا کشاند. او در این باره گفت: «عروسم گفت یک همزاد جنی دارد که همه چیز را به او می گوید. او ادعا کرد چون شوهرم بیمار است باید زودتر دارایی اش را به نام من کند. او گفت اگر شوهرم خانه اش را به نام من کند، بیماری اش برطرف می شود؛ اما در غیر این صورت جن ها او را با خود می برند یا او سکته می کند و فوت می شود. من هم که حرف های او را باور کرده بودم با شوهرم صحبت کردم و او هم سند خانه را به نامم کرد. مدتی گذشت تا اینکه او گفت همزاد جنی اش گفته باید پسرم به طور موقت از او جدا شود و چند ماه در یک روستا زندگی کند. در مدتی که پسرم در روستا بود سهیلا باز هم کارهای عجیبی از من خواست. او گفت باید سند خانه مان را به نام او کنم. من هم که همه اختیارم دست عروس جن گیرم بود این کار را انجام دادم؛ اما چند روز بعد از عروسم دیگر خبری نبود تا اینکه فهمیدم او خانه را فروخته و فرار کرده است.»

 

 


● افزایش مهر و محبت


یکی دیگر از ترفندهایی که دعانویسان و رمالان از آن برای سوء استفاده از افراد ساده لوح استفاده می کنند، وعده افزایش مهر و محبت بین همسران جوان است. کم نیستند افرادی که حاضرند میلیون ها تومان برای افزایش مهر و محبت هزینه کنند و چنین پول هایی را دو دستی تقدیم دعانویسان می کنند. یکی از این افراد مردی است که علاوه بر پرداخت میلیون ها تومان پول حتی حاضر شده بود موی سر مادرزنش را در خواب بچیند تا طلسم زندگی اش بشکند؛ اما هیچ کدام از این کارها فایده ای برایش نداشت و سرانجام از همسرش جدا شد. او در توضیح این ماجرا گفت: «مرد رمال بعد از شنیدن حرف هایم چیزهایی را با روان نویس سبز رنگ روی یک تکه کاغذ نوشت و آن را داخل یک بطری آب معدنی انداخت و مقداری از آب را روی سر و سینه ام ریخت و گفت بقیه را هم وقتی به خانه رفتم بخورم. من هم این کار را انجام دادم و در قبالش ۱۰ میلیون تومان به او دادم تا بلکه مشکلاتم حل شود اما نشد. او می گفت باید همسرم را به خانه اش ببرم، اما همسرم راضی به این کار نبود و سهراب هر روز وردهایش را به من می داد تا داخل وسایل و غذای او بیندازم و همین موضوع گاهی به درگیری بین من و همسرم منجر می شد.

 


او یک بار از من خواست مقداری از موی سر مادرزنم را برایش ببرم تا طلسم زندگی ام شکسته شود. با آنکه با مادرزنم رابطه خوبی نداشتم، اما با هزار و یک بدبختی به خانه شان رفتم و زمانی که او در خواب بود مویش را قیچی کردم و به سهراب دادم. او هم آن را داخل یک جعبه گذاشت و گفت با دعایی که برآن می خواند روز به روز مهر و محبت بین من و خانواده همسرم بیشتر می شود، اما این وعده او هم دروغ از آب درآمد و رابطه ما روز به روز بدتر از گذشته شد. چند روز قبل فهمیدم همسرم مهریه اش را اجرا گذاشته و می خواهد هر طور که شده از من جدا شود. مرد رمال در این مدت توانسته بود از من ۳۵۰ میلیون تومان پول بگیرد.»

 


● فالگیری از مصادیق کلاهبرداری

 


جواد میری حقوقدان


رمالی، دعانویسی و کارهایی نظایر آنها اموری نیست که قانون تفسیر مشخصی نسبت به آنها داشته باشد و از این کارها در قانون یادنشده است و ماده قانونی ای که چنین مواردی را رد یا تایید کرده باشد وجود ندارد، اما از آنجا که چنین کارهایی را موهوم و بی اساسی قلمداد می کنیم، اگر با طلب وجه باشد و مثلا فردی ادعا کند ۱۰ میلیون تومان می گیرم تا در عرض یک هفته شما را سرمایه دار کنم و... به این کار در قالب کلاهبرداری می شود رسیدگی کرد. چون ادعایی که این فرد انجام داده پایه و اساس مشخصی ندارد. در این موضوع مبلغ یا مالی که فرد دعانویس طلب می کند نیز حائز اهمیت است، چرا که اگر این پول یا مال در حد ناچیزی باشد، نمی توان آن را کلاهبرداری قلمداد کرد، زیرا یکی از شروط تحقق کلاهبرداری این است که پول غیرمتعارفی رد و بدل شود. مثلا فردی برای رهایی از شر جن و پری ۲۰۰ هزار تومان بگیرد.

 


این موضوع از مصادیق کلاهبرداری و قابل پیگیری است. در قانون برای مرتکبان کلاهبرداری با توجه به نوع و شدت جرم از یک تا ۱۰ سال حبس، رد مال به مالباخته و پرداخت جریمه معادل مال کلاهبرداری شده در نظر گرفته شده است. البته در مجازات این افراد به این نکته که فرد این کار را به طور سازمان یافته و گسترده انجام داده یا محدود نیز توجه می شود؛ چراکه برخی افراد با دایر کردن دفتر و صف های انتظار رمالی انجام می دهند و این کار به طور حتم مجازات سنگین تری در پی خواهد داشت.


معمولا کارهای افراد رمال و دعانویس بر پایه خرافه است و چنین افرادی از اعتقادات مردم سوءاستفاده می کنند. متاسفانه هنوز افراد زیادی به چنین کارهایی باور دارند و هنگام بروز مشکلات به دعانویسان و رمالان پناه می برند. بررسی سرنوشت افراد فریب خورده ای که به جای حل منطقی مشکلات و کمک گرفتن از خدای باریتعالی دست به دامان افراد متقلب می شوند، می تواند عبرت خوبی برای سایرین باشد.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه