مصاحبه و گفتگو با داریوش خواجه نوری

مجموعه : مصاحبه و گفتگو

مصاحبه و گفتگو با داریوش خواجه نوری

مصاحبه و گفتگو با داریوش خواجه نوری

داریوش خواجه‌نوری پس از سال‌ها فاصله از صحنه اجرای زنده، هفته گذشته در تالار وحدت روی صحنه رفت؛ اتفاقی که می‌توان آن را تاکیدی دوباره بر فرا رسیدن دورانی تازه ‌در عرصه موسیقی محسوب کرد. بازگشت مجدد نسلی که به قول اهل موسیقی برای گوش مخاطب خود ارزش قایل است و موجب نزول سطح سلیقه شنونده نمی‌شود. این هنرمند در گفت‌وگو با «اعتماد» از برنامه‌های آینده و سال‌های سخت پشت سر سخن گفت که در ادامه می‌خوانیم.

سال‌ها از آخرین حضور شما روی صحنه گذشته است، چرا طی این مدت فعالیت نکردید؟

از سال 84 تا امروز فعال نبودم چون از آن زمان کل اجراهای موسیقی لغو شد و من که از جمله افراد پرکار آن سال‌ها بودم بیشترین لطمه را از این جریان خوردم. کنسرت من در کاخ نیاوران لغو شد و متحمل ضرر بسیاری شدم؛ تا یکی دو سال بعد هم عملا مجوز اجرای کنسرت داده نمی‌شد. من هم مثل بسیاری از دوستانم که آن زمان فعال بودند، ‌گوشه‌گیر شدم و طی هشت سال تنها دو اجرا داشتم.

گروه‌ها و هنرمندان زیادی در این دوران متحمل سختی شدند و فاصله گرفتند.

دقیقا. هنرمندانی مثل ناصر عبداللهی، قاسم افشار، کاوه یغمایی، ‌علیرضا عصار، ‌محمد عیوضی و بسیاری دیگر در این دوران بسیار لطمه خوردند. ناصر عبداللهی اصلا به این دلیل که امکان فعالیت نداشت به بندرعباس رفت و آن مسائل پیش آمد. به خصوص من که با صحنه زندگی می‌کنم و بدون آن می‌میرم، سختی زیادی تحمل کردم.

این سال‌های دور از صحنه را چطور سپری کردید؟

مشغول تدریس شدم و کار خودم را انجام دادم. امروز چهار آلبوم کلاسیک، فیوژن، فلامنکو و پاپ دارم که همه آماده هستند. هنرمند نمی‌تواند خاموش بماند، مگر اینکه مرده باشد. ما در هر شرایطی کار می‌کنیم. در همین دوران پروژه چهارساله پرسپولیس را داشتم که 45 بازیکن تاریخ‌ساز از جمله کلانی، بهزادی، پروین و دایی در آن حضور داشتند. در شرایطی که اجرای صحنه‌یی نداشتم سعی کردم فعال بمانم.

جریان موسیقی در هشت سال گذشته را چطور بررسی می‌کنید؟

وقتی تحریم مطرح شد گروهی سودجود ثروت‌های بادآورده کلان به دست آوردند. یعنی جای اینکه بازنده باشند اتفاقا برنده شدند. این اتفاق برای موسیقی هم رخ داد و وقتی موسیقی تعطیل شد، بعد رکود به وجود آمد عده‌یی سودجو نهایت بهره را بردند و با چند حرکت به پول بسیار رسیدند. اینها طبق یک فرمول کاملا مشخص عمل کردند و به این واسطه هر شش ماه یک بار خواننده‌یی وارد بازار شد. فرمول هم به این شکل بود که اول گفتند فلان خواننده غیرمجاز و ممنوع‌الکار است. بعد آثار فرد مورد نظر را به وسعت زیاد در سراسر کشور عرضه کردند. حرکتی دیگر هم پخش از طریق ماهواره‌ها بود و ما شاهد بودیم هیچ نظارتی وجود ندارد. این اتفاق در حالی رخ می‌داد که هر کدام از بچه‌هایی که قدیم کار می‌کردند بعد از پخش یک فریم در شبکه‌های خارجی به سرعت ممنوع‌الکار می‌شدند. آخرین پروژه هم برگزاری کنسرت بود؛ همین افراد ترکیب جشنواره پاپ را تشکیل دادند و حتی تلویزیون هم از آن برای اجرا دعوت کرد و هیچ صدایی غیر از اینها ‌شنیده نمی‌شد. نیتجه هم پول برای تهیه‌کننده‌ها بود شهرت برای افرادی که یک شبه خواننده شدند.

نتیجه روندی که سودجویان موسیقی به آن دامن زدند، چه بود؟

نتیجه این ‌شده که فرد جدید توانایی برگزاری اجرای زنده را ندارد، پس «پلی‌بک» می‌رود. چیزی که الان مد روز شده و صدای همه را درآورده است، تا جایی که آقای ارجمند برای جلوگیری از این روند دستور داده تا برای این گونه کنسرت‌ها مجوزی صادر نشود. نسل قبل برای کار خود زحمت زیادی می‌کشید؛ باید کاست می‌داد و چندین و چند کنسرت برگزار می‌کرد تا شناخته شود، بحث شهرت یک شبه در کار نبود. از طرف دیگر موسیقی‌کپی از خوانندگان مثلا یونانی باب شد و در حالی که شعر مولانا که من ارائه کرده بودم مجوز نگرفت شاهد انتشار ترانه عجیب غریب بودیم. کارهای کپی 89 درصد آثار را شکل می‌داد؛ ‌بنابراین موسیقی ملی یونان به موسیقی ملی ما تبدیل شد. صدای زن‌های یونانی را خواندند و به همین علت صدای خوانندگان مرد ما به خانم‌ها شباهت پیدا کرد. این روند ذایقه یک نسل را تحت تاثیر قرار داد.

آیا امیدی به تغییر این روند وجود دارد؟

با حضور آقای مرادخانی در معاونت امور هنری، ‌پیروز ارجمند در دفتر موسیقی، آقای حیاتی و دوستان دیگر که گروهی حرفه‌یی و کاربلد هستند امید بسیار زیادی به تغییر این روند دارم و می‌دانم عده زیادی از بچه‌هایی که گوشه‌نشین شدند مایل به بازگشت هستند. برگزاری کنسرت هفته‌گذشته آغاز حرکت من برای فعالیت مجدد است و تا چندی دیگر هم بار دیگر در تالار وحدت روی صحنه خواهم رفت که کلیه قطعات با آنچه اجرا شد تفاوت دارد. حتی صدا و سیما هم روند خود را تغییر داده و از نسل‌های مختلف خوانندگان دعوت کر ده است

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه