نگاهی به راه و رسم ازدواج موقت در شهرهای مذهبی


نگاهی به راه و رسم ازدواج موقت در شهرهای مذهبی - تصویر 1

سایت های همسریابی عمدتا در دو حوزه «ازدواج دائم» و «ازدواج موقت» فعالیت می کنند. برخی از آنها فقط به ازدواج دائم می پردازند، برخی فقط به ازدواج موقت و برخی هر دو را مد نظر قرار می دهند.

 


اگرچه حالا اکثر پایتخت نشینان موضوع صیغه را با سایت های اینترنتی پیوند می دهند، اما بحث ازدواج موقت از مدت ها قبل رواج داشته، به خصوص در شهرهای مذهبی این امر به عنوان امری شرعی مورد نظر بوده است. موضوع به قبل از سال ۱۳۳۵ باز می گردد، زمانی که زنان خواهان ازدواج موقت به معتمدین محل مراجعه می کردند و ایشان نیز مردان را به این زنان معرفی می کردند.

بعد از سال ۱۳۳۵ به گفته یکی از روحانیون قدیمی مشهد، با دخالت فرح دیبا (همسر محمدرضا پهلوی) صدور اوراق صیغه نامه متوقف می شود. اما موضوع به صورت غیررسمی، ولی شرعی ادامه می یابد.

 

هم اکنون در شهرهای مقدس که جامعه حساسیت بیشتری روی روابط زن و مرد دارد، بحث ازدواج موقت بیشتر مورد توجه است، ازدواج های موقت به دو شیوه قانونی مثل سراسر کشور و به شیوه شرعی در این شهرها رایج است.

عقد موقت: آغاز مثل عقد دائم؛ پایانی متفاوت محضرداران در شهرهای مذهبی با مراجعات برای ازدواج موقت بیگانه نیستند. اکثر آنها روزانه مراجعاتی در این خصوص دارند، یکی از محضرداران در شهر قم درباره مراجعات می گوید: «ما در روز مواردی از پسران و مردانی را داریم که با مراجعه به ما برای ازدواج موقت جویای مورد می شوند. زنان بیوه یا مطلقه هم برای ازدواج موقت مراجعه می کنند، اما تا به حال دوشیزه ای برای این موضوع مراجعه نکرده است.»

 

این محضردار در ادامه به راه های قانونی ثبت ازدواج موقت اشاره و می افزاید: «ما مجوز نوشتن عقدنامه ازدواج موقت را نداریم و فقط می توانیم در قباله ازدواج به جای دائم بنویسیم انقطاع. در این صورت اسم های طرفین در شناسنامه درج می شود و مراحل قانونی ای را که ازدواج دائم نیاز دارد، داراست؛ یعنی گواهی عدم اعتیاد، اجازه پدر در صورت دوشیزه بودن، گواهی مبنی بر مطلقه یا بیوه بودن و غیره باید طی شود. اگر مرد هم دارای همسر اول باشد باید از دادگاه اجازه همسر اول را به همراه داشته باشد»

وی در خصوص بعد از پایان مدت ازدواج موقت یادآوری می کند: «اما بعد از تمام شدن عقد و عده زن طرفین می توانند به ثبت احوال مراجعه کرده و نام ها را از شناسنامه ها به طور کامل حذف کنند»

 

 

● ماجرای برگه های صیغه نامه

صیغه نامه هایی که معمولا به صورت یک برگی یا دفترچه ای می باشند بر خلاف تصور عموم، جزو اوراق رسمی و قانونی نیستند و بیشتر گواهی است مبنی بر اینکه دو نفر با هم برای مدت مشخصی محرم هستند. تمام محضرداران اعلام می کنند که از نظر قانونی اجازه مهر این عقدنامه ها را ندارند. زیرا هنوز قانونی مبنی بر این رویه وجود ندارد.

 

در قم به صورت رسمی مکان یا شخصی برای تنظیم صیغه نامه اعلام نشده است، اما اشخاصی هستند که با چاپ کارت، بروشور و حتی اعلامیه به دیوار مدعی تنظیم این اوراق هستند!

این گواهی ها را برخی روحانیون یا اشخاصی که سابقه در محضر داری دارند، به وسیله مهر برجسته یا مهر شخصی صادر می کنند و از طرفی این گواهی ها مورد پذیرش اداره اماکن نیز هست.

 

یکی از روحانیونی که چنین گواهی هایی را صادر می کند در این باره می گوید: «حسن تکمیل صیغه نامه برای جوانان، مردان و زنان به این است که اولا ارتباط آنان به صورت کاملا شرعی و قانونی است و تشویش در مکان و زمان ارتباط بین آنان از بین می رود و دوم آن که دیگر مرد نمی تواند از کفالت زن فرار کند. با وجود این صیغه نامه ها زن می تواند در صورت بروز مشکل حق خود را بگیرد.»

او ادامه می دهد: «شرع و دین این اجازه را به متولیان دینی می دهد که این امکان را برای جامعه فراهم آورند. این برگه ها هم گواهی شرعی برای مردم است. اما در مواردی که مشکلات حقوقی ایجاد می شود، ما باید جوابگو باشیم. لذا بعضی از دوستان مبالغ بیشتری را دریافت می کنند که جبران مافات شود»

 

این روحانی یادآور می شود: «دفاتر ثبت ازدواج هم بعضا چنین گواهی هایی را صادر می کنند، اما این گواهی ها را با مهر محضر مستند نمی کنند بلکه با مهرهای شخصی این کار را انجام می دهند» وی سپس درباره مدارک مورد نیاز ادامه می دهد: «صیغه نامه برای زنان بیوه و مطلقه نوشته می شود. اگر هم دوشیزه است، اجازه پدر لازم است.»

این صیغه نامه ها به طور کلی به دو صورت ارائه می شوند یکی به صورت تک برگی و دیگری در دفترچه هایی شبیه به شناسنامه.

 

در این برگه ها عکس طرفین، به انضمام مدارک مورد نیاز، مدت و مهریه درج می شود. یک کپی از آن نزد شخص تنظیم کننده و اصل آن به زوجه(زن) داده می شود تا در موقع لزوم بتواند از آن استفاده کند.

هزینه تنظیم این صیغه نامه ها مشخص نیست و بین ۵۰ تا ۴۰۰ هزار تومان متغیر است و بستگی به تنظیم کننده و زمان صیغه نامه دارد.

 

وی در ادامه به میزان مهریه ازدواج موقت اشاره می کند و می گوید: از آنجا که بعد از اتمام مدت عقد موقت، زن باید عده نگه دارد عده هم در زمان عقد محاسبه می شود، معمولا مهریه ها بین ۵۰ تا ۲۰۰ هزار تومان است که با توجه به زمان و توافق طرفین مشخص می شود»

 

● دختر و پسر باید بتوانند روابط شرعی داشته باشند

 

یکی از روحانیون قدیمی مشهد در رابطه با لزوم سازوکار ازدواج های موقت می گوید: «ازدواج موقت پیش درآمد ازدواج دائم است، پیش تر به دلیل ارتباط کم دختر و پسر، ازدواج موقت این ضعف را جبران می کرد. اما برای ممانعت از بروز روابط ناسالم و غیرشرعی، این مقوله باید دوباره سر و سامان داده شود.»

او عقیده دارد «اگر مراکزی دایر شود که دختر و پسر بتوانند به جای کوچه و خیابان، از طریق قانون و ظابطه با هم آشنا شده و روابط حسنه و شرعی داشته باشند، این اتفاق خوبی است.»

 

در گذشته دختران و زنان مطلقه و بیوه که قصد ازدواج داشتند موضوع را با معتمدینی مثل امام جماعت مسجد در میان می گذاشتند، این طور که قدیمی ها می گویند پیش از سال ۱۳۳۵ هم موضوع ازدواج موقت مطرح بود و محضر ها قباله و عقد نامه موقت داشتند و ارائه می دادند. اما در سال ۱۳۳۵ و بعد از ممنوعیت چند همسری و درج عقد انقطاع در عقدنامه ها توسط فرح (در عقدنامه های حال و گذشته در قسمت نوع عقد می توان نوشت، دائم یا انقطاع)، این امر به صورت رسمی برچیده شد.

 

 

 

   علی ابطحی

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه