«کشتزارهای مرگ»، «سالوادور»، «پنجره عقبی» و «آگراندیسمان» از فیلم‌هایی هستند که عکاسی یا عکاس‌ها نقش مهمی در پیشبرد داستان آن‌ها دارد.

خبر آنلاین: نشریه بریتانیایی تلگراف به بهانه پخش فیلم «پنجره عقبی» به کارگردانی آلفرد هیچکاک از تلویزیون، 18 عکاس محبوب دنیای سینما به انتخاب خود را معرفی کرده است.  

«کشتزارهای مرگ» (The Killing Fields)

جان مالکوویچ نقش آلن «آل» راکوف و جولین سندز نقش جان سواین را در فیلم ویرانگر و برنده جایزه بفتای رولند جافی بازی می‌کنند که فیلمی درباره رژیم کمونیستی در کامبوج است. هر دو عکاسان خبری هستند که اتفاقات پنوم‌پن پایتخت کامبوج در دوران خمرهای سرخ را برای رسانه‌های غربی پوشش می‌دهند.

18 عکاس معروف دنیای سینما - تصویر 1

«سالوادور» (Salvador)

ریچارد بویل عکاس خبری کهنه‌کار با بازی جیمز وودز راهی السالوادور می‌شود. او پس از دیدن اعدام یک دانشجو توسط سربازان حکومت متوجه می‌شود شرایط جدی‌تر از چیزی است که فکرش را می‌کرد و در این موقعیت گذشتن از این اتفاقات روز به روز دشوارتر می‌شود.

18 عکاس معروف دنیای سینما - تصویر 2

«چهره بامزه» (Funny Face)

این فیلم بر مبنای موزیکالی به همین نام ساخته شد. فرد آستر در «چهره بامزه» نقش عکاسی به نام دیک ایواری را بازی می‌کند. شخصیت ایواری تا حدی بر مبنای عکاسی به نام ریچارد آودن شکل گرفت که تیتراژ آغازین فیلم را طراحی کرد و مشاور پروژه هم بود.

18 عکاس معروف دنیای سینما - تصویر 3

«مواظب پرنده کوچولو باش» (Watch the Birdie)


رد اسکلتن نقش راستی کامرون عکاس تازه‌کار را بازی می‌کند که برای رسیدن به یک وارث ثروتمند باید یک گروه جنایتکار مبارزه کند.

18 عکاس معروف دنیای سینما - تصویر 4

«زندگی شیرین» (La Dolce Vita)

واژه پاپاراتزی از این فیلم فدریکو فلینی گرفته شد. فلینی این واژه را از یک گویش ایتالیایی گرفت که برای توصیف صدای وز وز آزاردهنده یک پشه به کار می‌رود. داستان «زندگی شیرین» درباره خبرنگاری به نام مارچلو روبینی با بازی مارچلو ماسترویانی است که همراه وردست عکاس خود (والتر سانتسو) در رم پرسه می‌زند.   

18 عکاس معروف دنیای سینما - تصویر 5

«رازها و دروغ‌ها» (Secrets and Lies)


هورتنس کامبربچ که در کودکی به فرزندی پذیرفته شده می‌کوشد خانواده واقعی خود را پیدا کند. او دست آخر، سینتیا مادر آشفته و موریس پرلی دایی خود را که عکاس عروسی است، پیدا می‌کند. نقش موریس را تیموتی اسپال بازی می‌کند.

18 عکاس معروف دنیای سینما - تصویر 6

«شاتر» (Shutter)

بن شاو با بازی جاشوا جکسن با همسر خود که تازه با او ازدواج کرد، برای کار به عنوان یک عکاس به ژاپن می‌رود، اما در آنجا پس از خودکشی یک زن جوان ژاپنی با مجموعه‌ای از اتفاقات هولناک روبرو می‌شود. «شاتر» بازسازی فیلمی تایلندی به همین نام است که سال 2004 ساخته شد.

18 عکاس معروف دنیای سینما - تصویر 7

«اسپایدرمن» (Spider-Man)

توبی مگوایر در فیلم‌های «اسپایدرمن» نقش پیتر پارکر را بازی می‌کند، کسی که روزها یک عکاس آزاد است، اما شب‌ها در نیویورک سیتی با خلافکارها مبارزه می‌کند.

18 عکاس معروف دنیای سینما - تصویر 8

«اینک آخرالزمان» (Apocalypse Now)

این فیلم اقتباسی آزاد از رمان «دل تاریکی» نوشته جوزف کنراد است و دنیس هاپر در آن نقش یک عکاس مجنون آمریکایی را بازی می‌کند.

18 عکاس معروف دنیای سینما - تصویر 9

«تام چشم‌چران» (Peeping Tom)


کارل بوم در این تریلر به کارگردانی مایکل پوئل نقش مارک لوییس را بازی می‌کند، مردی جوان که در کودکی در معرض یک عذاب روانی بوده و اکنون دوست دارد زنان را با دشنه‌ای که در دوربینش پنهان کرده بکشد و ترس و وحشت آن‌ها را پیش از مرگ ثبت کند. «تام چشم‌چران» فیلمی نیست که همه دل دیدن آن را داشته باشند.

18 عکاس معروف دنیای سینما - تصویر 10

«ممنتو» (Memento)

گای پیرس در این تریلر روان‌شناختی به نویسندگی و کارگردانی کریستوفر نولان نقش لئونارد شلبی را بازی می‌کند. شلبی دچار فراموشی حاد است و برای اینکه اتفاقات یادش بماند از آن‌ها عکس می‌گیرد.

18 عکاس معروف دنیای سینما - تصویر 11

«عکس یک ساعته» (One Hour Photo)

رابین ویلیامز نقش مردی تنها به نام سای پریش را بازی می‌کند که در قسمت عکاسی فوری سوپرمارکت محلی مشغول کار است. او در اینجا به شکلی خطرناک به لحاظ ذهنی و روحی درگیر خانواده یورکین می‌شود. «عکس یک ساعته» فیلمی بسیار عجیب و غریب است.

18 عکاس معروف دنیای سینما - تصویر 12

«شهر خدا» (City of God)

بوسکاپه (الکساندر رودریگز) یک پسر آرام اهل ریو است که دوست دارد در دنیای پر از جنایت و درگیری گروه‌های خلافکار یک عکاس باشد.

18 عکاس معروف دنیای سینما - تصویر 13

«جاده تباهی» (Road to Perdition)

کنراد هال فیلمبردار «جاده تباهی» برای کار خود در این فیلم پس از مرگ برنده جایزه اسکار شد. جایزه را پسرش کنراد دبلیو هال که او هم فیلمبردار است، بجایش گرفت. جود لاو در این فیلم که داستانش در دوران رکود اقتصادی در آمریکا روی می‌دهد، نقش عکاس صحنه‌ جرم را بازی می‌کند.

18 عکاس معروف دنیای سینما - تصویر 14

«چشم‌های لورا مارس» (Eyes of Laura Mars)

فی داناوی در این فیلم به نقش لورا مارس عکاس مد ظاهر شده که میل شدیدی به خشونت دارد. او قتل دوستان خود را از نگاه قاتل می‌بیند و بعدا معلوم می‌شود این جنایات شباهت زیادی به سبک کاری او دارد.

18 عکاس معروف دنیای سینما - تصویر 15

«آگراندیسمان» (Blow-Up)

فیلمی به کارگردانی میکل‌آنجلو آنتونیونی فیلمساز ایتالیایی که داستانش در لندن دهه 1960 روی می‌دهد. داستان درباره دیوید بیلی (دیوید همینگز) عکاس مد است که ناخواسته با دوربین خود یک جنایت را ثبت می‌کند.

18 عکاس معروف دنیای سینما - تصویر 16

«پنجره عقبی» (Rear Window)

ال‌بی جفریز (جیمز استیوارت) در این تریلر کلاسیک به کارگردانی آلفرد هیچکاک یک عکاس است که نشسته بر صندلی چرخ‌دار از پنجره آپارتمان خود زاغ سیاه همسایه‌هایش را چوب می‌زند.

18 عکاس معروف دنیای سینما - تصویر 17

«La jetée»

هلن شاتلن در این فیلم کوتاه علمی تخیلی به کارگردانی کریس مارکر نقش زنی ناشناس را بازی می‌کند که خاطرات یک زندانی فرانسوی را تسخیر کرده است. فیلم تقریبا هیچ دیالوگی ندارد و با ترکیب تصاویر ثابت ساخته شده است.

18 عکاس معروف دنیای سینما - تصویر 18
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه